Za co lubisz swoje miasto?- Rewal jest wsią ale cóż :)) trudno w to uwierzyć ;)
Odpowiedź wydaje się prosta. Jednak im dłużej się zastanawiam, tym więcej dostrzegam wątków i okazuje się, że odpowiadając na to krótkie pytanie, można pisać, pisać i pisać… godzinami. : ) Dlatego skupiłam się na tym, co przyszło mi na myśl w pierwszej kolejności, po prostu i naturalnie.
Niebywałą zaletą miejsca, w którym mieszkam, jest położenie, tym samym widok, przestrzeń, klimat i wszystkie walory wynikające z tego, że Rewal leży nad samym morzem i to na klifie. Dlatego spacerując zarówno brzegiem morza, jak i alejkami, deptakami, skwerami ciągnącymi się na klifie pozostajesz z tym widokiem. Ileż myśli i spraw potrafi poukładać się podczas takiego spaceru. Polecam. : ) Położenie mamy więc REWALacyjne! Ale to nie wszystko oczywiście.
Za co jeszcze lubię Rewal? Za jego centrum, tzw. Plac Wieloryba. Charakter temu miejscu nadały przestrzenne rzeźby wielorybów wykonane z kortenu. Z czasem obok kutrów rybackich stały się najbardziej rozpoznawalne dla Rewala. W okresie letnim plac ten tętni życiem. Każdego dnia prezentują wachlarz talentów różnorodni uliczni artyści. Możesz tu usiąść, położyć się, odetchnąć, czerpać z tego miejsca, z jego energii. Spędzić ten czas z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy też sam obok nie-znajomych. Miejsce to sprzyja posiedzeniu.
Kolejną zaletą Rewala są miejsca, które jak kropeczki na mapie wyznaczają trasę na spacer, rower, hulajnogę… Od nas zależy czy będzie to szybkie codzienne, czy długie weekendowe wyjście;) (te miejsca to : trasa pieszorowerowa Rewal-Niechorze, Aleja Różana obsadzona wieloma gatunkami róż wraz ze znajdującymi się tam rzeźbami Romea i Julii oraz Małego Księcia, w sąsiedztwie taras widokowy na ul. Klifowej, Plac Sybiraka, tzw. Plac Śledzia przy ul. Sikorskiego z zegarem słonecznym, siłownią zewnętrzną, miejscem zabawy dla najmłodszych, idąc dalej deptakiem z widokiem na morze, trafiamy do centrum, czyli na wspomniany wyżej Plac Wieloryba, kolejno Plac Rybaka, skwer z kutrem oraz nowopowstałym witaczem, park z Amfiteatrem).
Wszystkie te miejsca sprzyjają wypoczynkowi. Można usiąść, zrelaksować się, podziwiać, poczytać, pomyśleć, pobyć…Świetne jest również to, że obok nowoczesnej architektury zachowały się historyczne budynki pochodzące z końca XVIII i początku XIX wieku. Piękne budynki z duszą opowiadające nam historię. Ze względu na swój turystyczny charakter Rewal jest dość mocno zurbanizowany. Pozostały jednak miejsca, które do teraz nie zostały zagospodarowane. I one są wspaniałe. Dlaczego? Ponieważ to miejsca możliwości, stanowią pole do popisu dla wyobraźni i nowych rozwiązań, będących odpowiedzią na nasze potrzeby.
Dominika Winiarska-Chodziutko
Sołtyska Sołectwa Rewal